Dobrej jakości odzienie jeździeckie pozwala na zaoszczędzenie sobie wielu bólów podczas jeżdżenia na koniu. Najczęściej narażoną częścią ciała na wszelkie obtarcia i uszkodzenia zawsze były nogi oraz krocze. Dlatego dobrej jakości bryczesy pozwalają na ominięcie tego problemu, albo przynajmniej zmniejszenie szansy na urazy. Jak są zbudowane i jakie wybierać? Dziś na to odpowiemy.

Bryczesy damskie do jazdy konnej

Do uprawiania sportu, jakim jest jazda konno, kobieta powinna odpowiednio przygotować się. Ze względu na swoją budowę anatomiczną, wszelakie obtarcia czy stłuczenia krocza mogą negatywnie odbić się na zdrowiu.

Bryczesy do jazdy konnej zostały tak skonstruowane, aby zapobiec urazom podczas siedzenia na siodle. Ich budowa składa się z nogawek wykonanych z bawełny z dodatkiem rozciągliwego spandeksu oraz tak zwanego leja, czyli wyszycia od strony wewnętrznej materiałem zamszowym albo skórą zapobiegającą otarciom.

Jednak dodatkową zaletą posiadania leja w bryczesach jest jego pomocniczy charakter przy utrzymywaniu jeźdźca w siodle. Ponieważ zamsz jest materiałem skórzanym lub skóropodobnym, potrafi o wiele lepiej „przykleić” się do siodła, które również jest wykonane ze skóry.

Charakterystyka budowy bryczesów

Jak wspomniano wcześniej, bryczesy są uszyte z dwóch rodzajów materiałów. Pierwszym, zewnętrznym i dominującym jest bawełna wzmocniona spandeksem. Ten materiał jest w stanie rozciągać się, co pozwala na zachowanie giętkości tak bardzo potrzebnej podczas pracy nóg jeźdźca.

Drugim elementem jest wszyty lej odpowiadający za ochronę skóry. Rozróżnia się dwa typy lejów w bryczesach:

  • Leje krótkie – są umieszczone zazwyczaj na wysokości kolan i nie obejmują całego krocza. Mają na celu poprawienie trzymania się w siodle na koniu.
  • Leje długie – sięgają od zgięcia kolan aż po krocze, tworząc łuk z zamszu czy skóry. Pozwalają na ochronę całego ciała najbardziej narażonego na wszelakie uszkodzenia.

Produkuje się również bryczesy pozbawione lejów, lecz osoby regularnie uprawiające sporty konne nie polecają ich jako podstawy ze względu na brak ochrony skóry przed obtarciami. Można je stosować jako awaryjne, jeśli nasze główne bryczesy uległy zniszczeniu albo są w praniu.

Odpowiedz